Zaginiony Skarb Faberge

Group Faberge eggs.

Group Faberge eggs. Isolated on black.

Moja obsesja na punkcie Faberge Eggs sięga odległych czasów dzieciństwa i odkąd pamiętam była to miłość od pierwszego wejrzenia, która po wsze czasy miała pozostać nieodwzajemniona. Tym niemniej, po przeczytaniu artykułu na Artnet World News utwierdziłam się w przekonaniu, że wiele sytuacji w życiu jest kwestią zwykłego przypadku, więc zawsze istnieje nadzieja, że kiedyś stanę się szczęśliwą posiadaczką skarbu z zaginionej kolekcji Domu Faberge. Ale zacznijmy od początku.

Historia Faberge Eggs rozpoczęła się w roku 1885 kiedy Car Aleksander III Romanow po raz pierwszy zamówił u rosyjskiego złotnika o francuskim pochodzeniu, Piotra Carla Faberge (znanego również jako Karl Gustavovich Faberge) złote jajko, które miało być prezentem Wielkanocnym oraz symbolem miłości i uwielbienia dla jego żony, Marii Fedorownej. Faberge sprostał oczekiwaniom Cara, mimo iż w porównaniu z późniejszymi pracami jubilera, złote jajko należało do jego najskromniejszych dzieł.

Unknown

W wyniku odniesionego sukcesu, ofiarowywanie prezentów w postaci bogato zdobionych jaj Wielkanocnych składanych w hołdzie matkom i żonom przez Cara Rosji natychmiast przeszło do tradycji natomiast Faberge na stałe zagościł na dworze carskim. W rezultacie pomiędzy 1885 r. i 1916 r. bracia Piotr i Agathon Faberge wykonali około pięćdziesięciu jaj na zamówienie rodziny carskiej oraz piętnaście na potrzeby prywatnych kolekcjonerów.

FabergeMain

W celu stworzenia unikatowych dzieł sztuki, różniących się od siebie pod względem wzoru, koloru i materiału oraz zachwycających kunsztownymi elementami i misternymi zdobieniami, bracia Faberge zaprosili do współpracy szwajcarskich zegarmistrzów oraz wielu ówczesnych malarzy i rzeźbiarzy, których zadaniem było wykonanie miniaturowej wielkości obrazów, figurek zwierząt, oraz najróżniejszych przedmiotów, które miały stać się częścią niezwykłych projektów.

Geniusz Faberge, odzwierciedlał się również w jego wyjątkowych zdolnościach marketingowych. W celu rozbudzenia ciekawość i sprowokowania spekulacji na temat wzoru każdego kolejnego jajka, prace nad projektem okryte były ścisłą tajemnicą. Dzięki temu odsłonięcie nowego jajka Faberge przeistoczyło się w doroczne wydarzenie na dworze carskim natomiast pierwszą osobą, która miała zaszczyt dokonania oceny dzieła – był sam Car.

Po wybuchu Rewolucji w Rosji w 1917 roku, po aresztowaniu rodziny Carskiej, Peter Carl Faberge w obawie o własne życie, uciekł z Rosji i przez Litwę i Niemcy przedostał się do Szwajcarii gdzie osiadł na stale. Zmarł trzy lata później – w 1920 r. w Lozannie. Car Mikołaj II Romanow – syn Aleksandra III Romanowa – wraz z całą rodziną został zamordowany w dniu 17 lipca 1918 roku na Uralu, natomiast kolekcja Faberge Eggs została skonfiskowana przez bolszewików i zamknięta w Zbrojowni na Kremlu. Z upływem lat większość jajek została sprzedana na potrzeby utrzymania reżimu – do czego przyłożył się najpierw Lenin a następnie Stalin, natomiast osiem jajek zniknęło bezpowrotnie. Warto wspomnieć, że również ilość Faberge Eggs stworzonych przez rosyjskiego złotnika jest kwestią dyskusyjną.

Od czasu do czasu Faberge Eggs pojawiają się na rynku kolekcjonerskim budząc zachwyt i zrozumiale zainteresowanie. Wiele spośród nich wzbogaciło prywatne kolekcje, jednak największa ilość jajek Faberge znajduje się w rękach Rosyjskiego biznesmena, Viktora Vekselberga.

 • W 2002 „The Winter Egg” wykonane w 1913 roku z kryształu, ozdobione platyną z wtopionymi diamentami w ilości 1600 sztuk – zostało sprzedane w Domu Aukcyjnym Christie w Nowym Jorku za 9,6 milionów dolarów.

16294257682_cb204dc464_b

 • W 2007 roku „The Rothshild Egg” wykonane w 1902 roku zostało wystawione na aukcji w Domu Aukcyjnym Christie w Londynie i sprzedane za 8.9 milionów funtów brytyjskich. Zakupu dokonał  Aleksander Ivanov, dyrektor Rosyjskiego Muzeum Narodowego.  W 2014 roku przekazane zostało przez Putina do Muzeum Hermitage w St. Petersburgu .

faberge_egg_auctioned_for185m

A zatem czyżby Jajka Faberge wracały do domu?

Jednak najciekawsza historia, dająca mi rąbek nadziei 🙂 , związana jest z niezwykłym odkryciem jakiego dokonał pewien kolekcjoner w USA, który zakupił „The Third Imperial Egg” (ofiarowane Carycy Marii przez jej męża, Cara Aleksandra III w 1887 r.) w sklepie z antykami gdzieś na „dzikim zachodzie” w USA gdzie ani właściciel sklepu ani kupujący nigdy nie słyszeli o Faberge Eggs. Dzięki temu, jajko przez kilka lat stało na blacie w kuchni nowego właściciela, który bardzo poważnie rozpatrywał przetopienie go na złoto. Tak było do momentu kiedy zainspirowany artykułem w gazecie skojarzył wreszcie nazwisko Vecheron Constantin z podpisem na jajku Faberge. W rezultacie jajko zostało zakupione przez prywatnego kolekcjonera za pośrednictwem znanego brytyjskiego dilera dziełami sztuki Wartski za jedyne 33 miliony dolarów 🙂

images

I tym optymistycznym akcentem zapraszam wszystkich czytelników do Easter Egg Hunt – nigdy nie wiadomo kiedy w życiu natkniemy się na złote jajo 🙂

Życzę Wszystkim Czytelnikom Zdrowych i Pogodnych Świat Wielkanocnych.

Alicja

Reklamy

2 responses to “Zaginiony Skarb Faberge

 1. Pani Alicjo! Co się z Panią dzieje? Skąd tak długa nieobecność? Zmęczenie materiału czy brak weny? O to drugie absolutnie Panią nie posądzam:) My czytelniczki i czytelnicy czekamy na Panią i Pani błyskotliwe pióro… A zatem – do zobaczenia!!!

 2. Kochana Pami Beato!
  Po przeczytania Pani komentarza – nagany – zreszta słusznej – wchodzilam na Ferry na Manhattan z przylepionym na twarzy usmiechem 😀 Czasami łapiemy sie na tym, ze zwykly akt rzyczywiscie i akceptacji wprowadza nas w błogie rozanielenie – i nie ma w tym nic złego.
  Bardzo Pani dziękuje. Strasznie dużo sie dzieje. Mam przynajmniej cztery artykuły zaczęte i kilka w głowie ale trudno jest sie ostawiona skoncentrować w obliczu wydarzeń na swiecie. Czasami myśle ze dobrze by było gdyby uczucia miały taki wyłącznik jak do światła 😀
  Poprawie sie … Sama juz mam wyrzuty sumienia 😀
  Pozdrawiam,
  Alicja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s