Stany Zjednoczone – kraina wyimaginowanej demokracji i bezprawia …

image

Gdyby głupota miała skrzydła amerykańscy politycy unosiliby się ponad chmurami, natomiast wszyscy ci którzy nadal żyją w przeświadczeniu, że Ameryka to kraj kwitnącej demokracji i szeroko pojętej wolności – lewitowaliby ponad ziemią wraz z politykami, podziwiając rozpościerające się pod nimi widoki.

Co sprowokowało mnie do takiej opinii? Niezdecydowanie i opieszałość Kongresu, któremu nie udało się przez ostatnich sześć miesięcy zatwierdzić budżetu dla Rzadu Federalnego co w efekcie doprowadziło do zamrożenia jego działalności na czas nieokreslony!!! Powód? – Izba Reprezentantów zdominowana przez Republikanów oraz Senat kontrolowany przez Demokratów zajęci byli laniem się po pysku a przedmiotem niezgody był projekt Prezydenta Obamy dotyczący ubezpieczenia medycznego dla szerokich mas pod nazwą „Obamacare.”

Pierwsza myśl jaka nasunęła mi się zaraz po wprowadzeniu w życie decyzji o zamknieciu Rządu Federalnego to:
– What the FUCK is wrong with those people???
Pamiętajmy, że Rzad Federalny odpowiedzialny jest przede wszystkim za BEZPIECZENSTWO KRAJU!!! Za system monetarny, za działalność Giełdy Maklerskiej, za ubezpieczenia socjalne, za edukacje, dotacje na badania naukowe, działalność szpitali, poczty, policji, wojska, straży granicznej oraz sądownictwo i więziennictwo nie zapominając o najważniejszej komórce Rządu Federalnego – FBI. W wyniku braku knocensusu pomiędzy Senatem a Izbą Reprezentantów – miliony sfrustrowanych pracowników w całym kraju znalazło się z dnia na dzień bez pracy i jedyne czego w obliczu tej politycznej katastrofy brakuje temu krajowi to kolejnego huraganu Sandy. W takiej sytuacji słowa wypowiedziane przez byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Regana, nabierają bardzo głębokiego sensu:
„Government is not the solution to our problem, government IS the problem.”

Na bazie podobnej sytuacji z 1995 roku, wszyscy dzięki temu mniej więcej mają pojęcie jak ten burdel na kółkach będzie funkcjonować. Otóż pracownicy federalni podzieleni zostali na „niezbędnych” oraz „zbędnych” (essencial i non-essencial). Przyznam, że musi to być bardzo budujące uczucie, kiedy zostaje się uznanym przez własny rząd za zbędnego pracownika. We Francji ten numer na pewno by nie przeszedł. Zawsze uważałam, że mimo socjalistycznego rządu, Francja jest bardziej demokratycznym krajem niż Stany Zjednoczone a rząd reprezentuje wyborców a nie bogatych sponsorów kampanii wyborczych. Ale to akurat temat na inny artykul.

Do wąskiej grupy tzw. niezbędnych szczęściarzy zakwalifikowali się:
– Służba Ochrony Pogranicza, Policja, Wojsko i Ambasady
– Pracownicy Kontroli lotów, karetki pogotowia, więzienia federalne, poczta oraz Bank Rezerw
– Również pieniądze dla emerytów oraz weteranów nadal będą dostarczane do odbiorców, podobnie zresztą jak kartki na jedzenie dla biednych.
– ostatnia grupa to CONGRESMENI – którzy będą otrzymywać pensje niezależnie od tego czy będą stać czy leżeć, aż się nie ugodzą nawet gdyby miało to trwać przez nastepnych 100 lat świetlnych ponieważ prawo Kongresmenów do pobierania stałej pensji zostało zawczasu zalegalizowane. Niestety, cwaniacy zawsze wiedzą jak się ustawić. W związku z tym, uważam, że należałoby zaostrzyć prawo i zastosować coś na kształt wyborów na Papieża: dotąd będą siedzieć zamknięci w Kongresie i o suchym pysku, aż nie znajdą wspólnej platformy porozumienia.

Wprawdzie wszystko wyglada świetnie w teorii, ale kiedy przychodzi do praktyki jak zwykle uderzamy głową w mur, czego dowodzi informacja jaką znalazłam w dzisiejszym artykule w International Business Time. Otóż Christopher Harress opisal 10 niezwykłych wydarzeń, jakie miały miejsce w kraju i za granicą od momentu wstrzymania działalności Rządu Federalnego. Każdy z wymienionych punktów był równie fascynujacy jednak punkt 5-ty dotyczący sankcji przeciwko Iranowi wygrał o całą długość końskiego łba. Otóż:
– Biuro Kontroli Zasobów Zagranicznych (The Office of Foreign Assets Control) zostało zdziesiątkowane do tego stopnia, że nie jest w stanie egzekwować sankcji nałożonych na Iran!!! – Po przeczytaniu tego zdania ryknęłam gromkim śmiechem, chociaż tak na prawdę, sytuacja wcale nie jest zabawna – Reprezentankta biura oświadczła przed Senatem, że zdolność egzekwowania sankcji oraz ściągania i karania tych, którzy ich nie przestrzegają jest w obecnej sytuacji niemożliwa. W związku z tym nasuwa się prosty wniosek, że wszyscy handlarze bronią od tygodnia robią złote interesy w Teheranie.

Wróćmy jednak z powrotem do zbędnych funkcji Rządu Federalnego. Należą do nich:
– Departament Zdrowia – przysięgam, że tego nie wymyśliłam – Narodowe Instytuty Zdrowia nie będą akceptowały nowych pacjentów do badań klinicznych natomiast coroczne szczepienia na grypę zostają zawieszone na czas nieokreślony – pewnie jak znam życie rozpoczną szczepienia w szczycie sezonu grypowego.
– Prawo – FBI nadal będzie działać, ale Sądy odwołają większość spraw cywilnych – tak więc jeżeli ktoś planował rozwód w najbliższych dniach to gratuluję pecha 🙂
– Prawo Immigracyjne – również ci, którzy mieli w najbliższym czasie otrzymać Zieloną Kartę powinni się uzbroić w cierpliwość podobnie zresztą jak ci, którzy oczekują na odnowienie paszportu – Proszę pomachać ręką planowanym wakacjom na Arubie 🙂
– Departament Pracy – 82% pracowników zostało wysłanych do domu co oznacza, że zasilili w ten sposób szeregi tych, którzy szukali przy ich pomocy pracy.
– NASA – ten punkt zasługuje na Oscara w dziedzinie ludzkiej głupoty – 97% pracowników pozostało w domu, natomiast naukowcom pracującym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwolono zostać – pewnie tylko dlatego, że nie byłoby komu ściągnąć ich na ziemię 🙂 lol
– Departament Obrony – 50% straciło tymczasowo pracę dzięki czemu odcinek 545 mil oddzielający Stany Zjednoczone od Kanady strzeżony jest przez jedną osobe co spowodowało, że Kanadyjczycy łażą sobie po granicy w tę i nazad jak Święte Krowy – w związku z tym sugerowałabym, że jeżeli ktokolwiek planował nielegalne przekroczenie granicy do USA – na prawdę trudno o lepszą okazję 🙂
– Departament Skarbu – 80% co dotyczy przede wszystkim IRS-u
– Departament Transportu – 33% co oznacza, że Air-Traffic Controllers pozostaną w pracy natomiast inspektorzy samolotów udali się do domu – w związku z tym zaniechałabym na jakiś czas podróży samolotami.
– Parki Narodowe – absolutnie wszyscy pracownicy stracili pracę co spowodowało, że po górach można skakać bez ograniczeń, bez pozwolenia i bez nadziei na pomoc. Natomiast Grand Canyon, Yosemite Park i Mt. Rushmore zostały zamknięte dla turystów, co zakrawa na totalną kpinę, bo uderza to również w ludzi, których jedynym zródłem dochodu są wpływy z turystyki.

Mogłabym tak jeszcze długo siedzieć i naliczać kolejne dowody głupoty i nieracjonalnego myślenia amerykańskich polityków, ale wydaje mi się, że i tak udało mi się przedstawić zarys sytuacji. Jedyne czego tak na prawdę nie jestem w stanie zrozumieć to dlaczego Amerykanie pozwalają swojemu rządowi tak sie oszwabiać. Dlaczego nie okazują swojego niezadowolenia oraz braku zaufania dla tych, na których niedawno głosowali, a którzy reprezentują własne niezaspokojone ambicje polityczne a nie interesy wyborców narażając kraj na osłabienie jego pozycji ekonomicznej jak rownież politycznej w oczach całego świata. Przywodzi mi to na myśl niedawno zasłyszaną wypowiedź Prezydenta Obamy, która nawiasem mówiąc otworzyła Puszkę Pandory i sprowokowała Prezydenta Putina do ataku na Amerykanów na łamach NY Times. A powodem wojny były 3 niewinne słowa:
„Americans are exceptional” – zgadzam się w stu procentach – nie jestem tylko pewna czy koniecznie upierałabym się przy pozytywnym aspekcie znaczenia tych słów.

Alicja

image

Reklamy

3 responses to “Stany Zjednoczone – kraina wyimaginowanej demokracji i bezprawia …

  1. Super podsumowanie, Alicja:) to co się dzieje to niewyobrażalna głupota – a jednak się dzieje; przeciętni, szarzy Amerykanie nie komentują, chyba zażenowani nie wiedzą sami co o tym wszystkim mają myślec…

    • Czesc Ania,
      Dziekuje Ci za komentarz. Uwazam, ze generalnie Amerykanie nie maja w sobie ducha walki tak jak Europejczycy. Kiedy Francuzi albo Wlosi sa niezadowoleni z decyzji rzadu, prawie natychmiast przystepuja do strajku. Z logicznego punktu widzenia, kazdy rzad powinien liczyc sie z opinia obywateli poniewaz to oni wybrali politykow do reprezentowania ich pogladow. Amerykanie pozwalaja swoim politykom na samowole i slepo wierza w kazde slowo pozostajac zupelnie obojetni na fakt, ze Stany Zjednoczone powoli ale zdecydowanie chyla sie ku ekonomicznemu updakowi, ktory bedzie mial niestety globalne konsekwencje. Jak mozna blokowac dzialalnosc Rzadu Federalnego kiedy dokladnie 17 Pazdziernika Departament Skarbu utraci mozliwosc porzyczania pieniedzy z rezerw Banku Federalnego – co oznacza, ze papiery wartosciowe wypuszczone na rynek przez rzad, ktore osiagna dojrzalosc po 17 pazdziernika – beda NIEWYPLACALNE! Wallstreet juz trzesie portkami, maklerzy nerwowo obgryzaja paznokcie a Kongres dalej dlubie w nosie bo im sie nie spieszy – w koncu czlonkowie Kongressu otrzymaja swoja pensje niezaleznie od sytuacji ekonomicznej w kraju i zamrozenia dzialalnosci Rzadu Federalnego. Amerykanie to bardzo dziwny narod, ktory swiecie wierzy w swoje prawa zagwarantowane przez Konstytucje ale niewielu z nich zdaje sobie sprawe z tego, ze tak na prawde zyja w kraju bezprawia a Patriot Act wprowadzony przez Prezydenta Busha po pamietnych wydarzeniach September 11, pozbawil ich prawie wszystkich praw kpiac sobie z Konstytucji. Ale przeciez nie bede uczyc Amerykanow demokracji i egzekwowania swoich wlasnych praw 🙂 .
      Alicja

  2. Nauczyć ich się tego nie da; za dużo tu juz przepranych mózgów święcie wierzących w tzw „freedom”, o którym nie mają zielonego pojęcia; na przestrzeni kilku ostatnich dekad słowo to zostało zredefinitowane a Amerykanie jakoś tego nie dostrzegli;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s