Upadek Kościoła Katolickiego czy kolejny precedens?

Symbol Chrzescijanstwa

Dokładnie dzień po tym jak w mojej kolejnej recenzji książki Prof. Lwa-Starowicza „O Kobietach” skrytykowałam treść Prawa Kanonicznego dotyczącego dyskryminacji kobiet oraz ich roli w rodzinie i społeczeństwie – całym światem wstrząsnęła wiadomość, która w poniedziałek rano nadeszła z Watykanu:

Papież Benedykt XVI abdykuje!

Może jestem nietypowa, ale bardziej niż powód rezygnacji zaintrygował mnie sam fakt, czy w ogóle ma prawo do abdykacji, jako że każdy kolejny Papież wybierany jest na następcę Św. Piotra dożywotnio. Dlatego też czym prędzej niczym mol książkowy wskoczyłam w głęboką otchłań sieci wirtualnej w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Na szczęście nie musiałam się zbyt długo męczyć bo okazało się, że dziennikarze Financial Time zdążyli już odrobić za mnie pracę domową i w sumie przyszłam na gotowe. A zatem czy Papież może dobrowolnie abdykować?

W zasadzie tak. Zgodnie z zasadami i procedurami Prawa Kanonicznego Papież ma prawo do abdykacji:

„Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której Rzymski Namiestnik zrezygnuje ze służby, potrzebny jest dowód na to, że jego abdykacja nastąpiła z jego własnej woli i była odpowiednio ogłoszona, ale nie wymagała niczyjej zgody.” (Księga II, Część II, Rozdział I, Strony: 330-367)

O prawie Papieża do rezygnacji ze służby kościołowi nawiązał również Papież Jan Paweł II, przy okazji ustanowienia w 1996 roku nowego prawa dotyczącego wyboru nowego Papieża. Czy jest to pierwszy precedens w historii Kościoła Katolickiego?

Nie. Zgodnie z opinią Profesora Davida d’Avray, eksperta w dziedzinie historii religii z University College w Londynie w dwudziestowiecznej historii kościoła zdarzały się przypadki abdykacji przy czym ostatni miał miejsce 600 lat temu. Jednym z bardziej interesujących przykładów był Celestyn V w 1294 r. oraz Grzegorz XII w 1415 r. Zgodnie z wypowiedzią Profesora: „W przypadku Celestyna V, podstawowym powodem jego rezygnacji był fakt, że nie był w stanie poradzić sobie z ogromem odpowiedzialności jaka na niego spadła. Został wybrany w tym samym roku, w którym zrezygnował i był wyjątkowym kandydatem: odludek o uzasadnionej reputacji świętego. Tym nie mniej brakowało mu wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Potencjalny następca Celestyna V zasugerował mu, że dobrowolna abdykacja byłaby dla niego najlepszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku Grzegorza XII jego rezygnacja związana była z końcem Great Schism, czyli końcem jednolitości Kościoła i początkiem podziału Kościoła Rzymskiego na Wschodnie i Zachodnie Kościoły chrześcijańskie, oraz w późniejszym okresie fala Anty-papieży. W tym przypadku, Grzegorz XII zrezygnował ze stanowiska dla dobra kościoła. Do tej pory, był ostatnim papieżem w historii, który abdykował.”

Prawo Kanoniczne uznaje dobrowolną rezygnacje Papieża ze stanowiska w zasadzie tylko i wyłącznie w przypadku zapadnięcia na chorobę, która uniemożliwiłaby mu sprawowanie władzy w Kościele.  Dlatego ciekawostką może się okazać fakt, że Papież Jan Paweł II przygotował listy rezygnacyjne najpierw w 1989 a następnie w 1994 roku w razie gdyby zapadł na chorobę, która uniemożliwiłaby mu pełnienie funkcji Papieża. Wkrótce potem, zdecydował się jednak pójść śladem Papieża Pawła VI który w 1965 roku stwierdził, ze papież: „nie może zrezygnować z pełnienia służby w stolicy apostolskiej chyba, że w przypadku nieuleczalnej choroby lub innej przeszkody, które uniemożliwiłyby mu pełnienie funkcji następcy Piotra.” Co wyjaśnia dlaczego, mimo iż Papież Jan Paweł II cierpiał na chorobę Parkinsona, do końca swoich dni pełnił funkcje Papieża.

Natomiast wracając do Papieża Benedykta XVI, jego pontyfikat w 2005 był gwarancją kontynuacji anty-liberalnych nastrojów w Kościele Katolickim i utrzymaniu Status Quo Kościoła w dziedzinie antykoncepcji, homoseksualizmu, wyświecaniu kobiet na księży, aborcji i inżynierii genetycznej. Dlatego też, dzisiejsza decyzja Papieża była ogromnym zaskoczeniem. Szczególnie, że rzecznik prasowy Watykanu podczas dzisiejszej konferencji zwrócił uwagę, że decyzja Papieża była zgodna z jego opinia, która wyraził w wywiadzie który został wydany w 2010 w postaci książki pt. „Światło Świata.” Papież stwierdził w niej, że jeżeli Papież „nie czuje się już dłużej na siłach pod względem fizycznym, psychicznym i duchowym wypełniać oczekiwania urzędu” powinien mieć „prawo, a w niektórych przypadkach obowiązek, do zrezygnowania.” Tym niemniej, jak zauważyła reporterka Financial Times, Giulia Segreti, przy innej okazji, ten sam Papież Benedykt XVI powiedział: „W obliczu ogromnego niebezpieczeństwa, nikt nie powinien uciekać. Dlatego, to nie jest właściwy moment aby rezygnować. W czasach dokładnie jak te, w których żyjemy powinno się stawić czoła i przeciwstawić sytuacjom. Taki jest mój pogląd. Można zrezygnować w momencie pokoju, albo wtedy kiedy ciężko jest kontynuować. Ale nie można uciekać przed niebezpieczeństwem mówiąc, że ktoś inny powinien nas wyręczyć.”

Oczywiście drugim pytaniem, które nasunęło mi się na myśl było „dlaczego Papież zrezygnował?.” Zdecydowałam jednak, ze jedna krucjata przeciwko kościołowi i niesprawiedliwemu dla kobiet Prawu Kanonicznemu, wystarczy. Poza tym wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak trudno jest Papieżowi, który z założenia jest konserwatystą, zarządzać instytucją, która w jego oczach ginie pod ciężarem obłudy i hipokryzji. Trudno takich rzeczy nie zauważyć. Z drugiej strony, nawet sam Papież , Benedykt XVI, nie potrafi postępować zgodnie z własnymi poglądami i założeniami i ucieka przed odpowiedzialnością zrzucając ciężar problemów na ramiona swojego następcy. Dlatego też, rozwiązłość księży i wybuchające co chwila skandale, które godzą w siłę i stabilność Kościoła Katolickiego podważając jego autorytet są według mnie ewidentną oznaką powolnego upadku tej szanowanej kiedyś instytucji kościelnej.

Alicja

Reklamy

4 responses to “Upadek Kościoła Katolickiego czy kolejny precedens?

 1. Teresa Moszczynski

  Swietny Blog Ala, przede wszystkim obiektywny !

  • Dziekuje!
   Uczciwie przyznam, ze mialam ogromna ochotę pofolgowac sobie i napisac co na prawdę myśle o instytucji Kościoła Katolickiego, szczególnie w Polsce, ale są pewne zasady których w życiu przestrzegam i uważam, ze nie należy kopać leżącego.
   Alicja

 2. Zupełnie sie zgadzam z twoja opinia ze jeżeli kościół katolicki chce przetrwać musi dokonać rewolucyjnych zmian. Które notabene były sygnalizowane przez wielu dostojnikow ale nigdy to tej pory nie ujrzaly
  światło dzienne. Rozwoj cywilazyjny powoduje głębokie zmiany w świadomości i rozwoju społeczeństwa i jednostki. Współczesny człowiek myśli zupełnie inaczej i coraz częściej bardzo krytycznie spogląda na instytucje kościoła – który zatrzymała sie na poziomie świętej inkwizycjii ciagle udając ze nic sie nie zmieniło przez ostatnie kilkaset lat. Ze ciagle mazno straszyć ludzi pięklem i trzymać ich w strachu i poczuciu winy.
  Niestety ten stary trik powoli traci swoją sile,
  I siła rzeczy wartościowi i krytycznie myślący ludzie którzy powinny stanowić rdzeń współczesnego kościoła, powoli odchodzą od niego ponieważ coraz bardziej narastają w nich wątpliwości
  I nie potrafią siebie odnaleźć w miejscu gdzie słowa czytane z ambony coraz mocnie kłócą sie z rzeczywistością.
  Kościół musi zrozumieć ze jego podstawowa funkcja jest służba dla ludzi i propagowanie prawdziwej miłości,bezwzględu na ich poglądy, orientację czy podejmowane przez nich decyzje życiowe.
  Na końcu chce rownież wyrazić opinie ze chowanie głowy w piasek przez papieża i znalanie nie zozwiazanych problemów na zastępcę jest oznaka słabości charakteru i braku poczucia odpowiedzialności na miliony ludzi który ciagle Spoglądają w stronę Watykanu w poszukiwaniu potwierdzenia słuszności swoich poglądów I drogi zyciowej. Jestem przekonany ze taka podstawa przywódcy kościola nie pomoże w odbudowaniu zaufania społecznego to tej instytucjii.

  • Ale ja wcale nie powiedziałam, ze Kościół musi dokonać zmian. Mało tego, wcale w nie nie wierze. Jest wiele rzeczy, w które wierze ale akurat w zmartwychwstanie Kościoła Katolickiego niestety nie.
   Alicja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s