Komentarz do wypowiedzi Janusza Korwina-Mikke na temat niepełnosprawnych Olimpijczyków

Miałam się nie bawić na moim blogu w politykę, ale w końcu sama powiedziałam że mogę rozmawiać na każdy temat i słowo się rzekło. Sprowokował mnie Pan Janusz Korwin-Mikke swoja wypowiedzią na temat udziału niepełnosprawnych sportowców w Olimpiadach i czuje się w obowiązku skomentować jego wypowiedź.

http://natemat.pl/29939

Szanowny Panie Korwin-Mikke,

Pozwoli Pan, że przytoczę punkt pierwszy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zatwierdzonej 10 Grudnia 1948 roku w Paryżu:

 1. “Wszyscy ludzie rodzą się równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.”

Nie ma tu żadnej wzmianki o traktowaniu ludzi niepełnosprawnych jako podgatunek człowieka, za to kładzie się wyraźny nacisk na ludzką Godność i Braterstwo. Najwyraźniej, znaczenie obu wyrazów jest Panu obce a wydawało mi się, że taki erudyta jak Pan powinien wyróżniać się nie tylko wiedzą, ale również klasą. Dojrzałość człowieka i jego humanizm wynikają nie tylko z jego wiedzy i inteligencji, ale także ze sposobu postrzegania świata i stosunku wobec innych ludzi.

Doskonale Pan wie, że czasy się zmieniają i kaleka osoba nie musi już siedzieć w domu skazana na oglądanie świata oczami innych ludzi przez pryzmat programów telewizyjnych i książek. Osoba niepełnosprawna ma prawo do szczęścia i miłości, ma prawo założyć rodzinę i mieć dzieci. Kalectwo to nie wyrok Panie Januszu  … ale wyzwanie i uważam, że należy podziwiać tych, którzy mimo swojej ułomności potrafią znaleźć w życiu radość, wolę walki i chęć współzawodniczenia z ludźmi podobnymi do nich.

Wszyscy reprezentanci Polski na Olimpiadę z duma reprezentowali nasz kraj i grupa niepełnosprawnych Olimpijczyków nie pojechała tam żeby współzawodniczyć między sobą, ale z reprezentantami całego świata, co świadczy, że większość krajów popiera tę inicjatywę. Pana komentarz, szczególnie jako osoby publicznej, a co gorsza polityka, nie tylko źle świadczy o Panu (bo nawiasem mówiąc głosi Pan nazistowskie poglądy oparte na biologicznym rasizmie), ale także stawia Polskę w bardzo złym świetle. Jako polityk, nie powinien się Pan kierować prywatą w imię powiedzenia, że “zła prasa to też dobra prasa”, ale dobrem społecznym i ośmieszanie reprezentacji WLASNEGO KRAJU na “Forum Romanum” upokarza wszystkich Polaków, nie tylko tych, którzy są niepełnosprawni.

Co do reprezentacji Afryki to mnie Pan zaskoczył swoja udawaną ignorancją. Widział Pan kiedyś murzyna na wózku inwalidzkim jadącego przez dżungle albo pustynie??? Większość kalek to ofiary wojny domowej i większość z nich nie przeżywa, o czym jestem przekonana, że Pan doskonale wie.

W Pana kolejnych blogach powinien Pan zwrócić większa uwagę na szacunek dla drugiego człowieka. Kalectwo nie zawsze jest wynikiem wady genetycznej –kalectwo może się przytrafić każdemu z nas, i Panu i mnie i chciałabym mieć w sobie tyle siły, samozaparcia i wytrwałości co niepełnosprawni, którzy wyjeżdżają na Olimpiadę marząc o medalu. Niepełnosprawni Olimpijczycy są symbolem do naśladowania dla innych ludzi, którzy stracili wiarę w sens życia skazani na wózek inwalidzki. Marzenia się spełniają Panie Januszu i nie można tego ludziom odbierać.

A na koniec pozwolę sobie przedstawić Panu 32-ego Prezydenta Stanów Zjednoczonych – Franklina Delano Roosevelt – jedyny Prezydent wybrany na ponad dwie kolejne kadencje i jedyny, który służył ojczyźnie przez cały czas trwania prezydentury na wózku inwalidzkim.

Życzę Panu miłego dnia.

Alicia Devero

Reklamy

6 responses to “Komentarz do wypowiedzi Janusza Korwina-Mikke na temat niepełnosprawnych Olimpijczyków

 1. Polityka panie Sulku….
  Cos glupota I brak tolerancjii ciegle jest powszechna w naszym narodzie a szczegolnie w kregach pseudopolitycNych…
  Nigdy nie przepadalem za panem KM
  Na mojej skali miernoty zajmuje szczytne miejsce obok naszego szczytnego bylego prezydenta George W Busha II

 2. Zaintrygowana nazistowskim poglądami Pana Korwina-Mikke, w których otwarcie i bez cienia żenady promuje biologiczny rasizm, postanowiłam zajrzeć na stronę jego partii „Kongres Nowej Prawicy” aby zapoznać sie z programem politycznym, obawiajac się, że może jest w Polsce wiecej zwolenników jego poglądów. Spotkało mnie zaskoczenie:

  „Kongres Nowej Prawicy” jest partią konserwatywno-liberalną co oznacza, że uznajemy tradycyjne wartości za godne kultywowania, przy jednoczesnym uznaniu, że indywidualna wolność zarówno w życiu społecznym, jak i gospodarczym jest najważniejsza. Jesteśmy przekonani, że podporządkowanie życia tym wartościom jest pewną drogą prowadzącą zarówno do skokowego wzrostu poz iomu życia obywateli, jak i wzmocnienia zrujnowanych więzi społecznych w Polsce.

  Primo: Z jakimi tradycyjnymi wartościach może się utożsamiać polityk, który jest nazistą i jak to możliwe, że ktoś o tak radykalnych poglądach uczestniczy w naszym życiu politycznym? Na forum Europejskim a także Światowym jego poglądy przynoszą hańbę naszemu narodowi.
  Secundo: Pan Korwin-Mikke nie ma pojęcia co oznaczają tradycyjne wartości, które promuje jego partia, tak samo jak nie pojmuje znaczenia indywidualnej wolności – całkowity brak spójności pomiędzy programem partii a poglądami jej założyciela świadczą ewidentnie o jego FALSZYWYCH intencjach.
  Tertio: Tradycyjne wartości to między innymi: HONOR I GODNOSC i niestety obie te zalety są Panu Korwinowi-Mikke zupełnie obce.

  Alicja

 3. Teresa Moszczynski

  Brawo Ala! Nic dodac nic ujac !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s